Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2013. November 22. 08:33, péntek | Helyi
Forrás: MTI

Tisztelgés a női festők előtt Szentendrén

Tisztelgés a női festők előtt Szentendrén

Öt szentendrei kötődésű női alkotó, öt önálló művészegyéniség - Anna Margit, Szántó Piroska, Vajda Júlia, Modok Mária és Vaszkó Erzsébet – mintegy száz alkotásából látható válogatás a szentendrei MűvészetMalomban.

Az Alkotó vagy múzsa? című kiállítás középpontjában a születésük centenáriumát idén ünneplő három női festőművész, Anna Margit (1913-1991), Szántó Piroska (1913-1998) és Vajda Júlia (1913-1982) munkái állnak, de Szentendréhez való kötődésük és a felsorolt alkotók műveivel, szemléletükkel való rokonság alapján Modok Mária (1896-1971), illetve Vaszkó Erzsébet (1902-1986) munkáiból is válogattak – mutatta be az új időszaki tárlatot Kopócsy Anna művészettörténész az MTI-nek..

Kopócsy Anna felidézte, hogy a Szentendre művészeti életében jelentős alkotói pályát befutó Anna Margit és Vajda Júlia férjükön, Ámos Imrén, illetve Vajda Lajoson keresztül közvetlenül is kötődnek a sokszínű szentendrei művészethez, de az utóbbi idők kutatásai, monografikus feldolgozásai megmutatták azt, hogy a korábban "festőzseni" férjük művészetének árnyékában kezelt alkotók önálló művészegyéniségek. "Éppen női mivoltukból, társadalmi szerepükből, családi viszonylataikból következően festői világukban differenciáltabban, reflektáltabban tárulkoznak fel, mint azt gondoltuk" – emelte ki Kopócsy Anna.

A szakember emlékeztetett arra, hogy a kiállításon szereplő alkotók nem voltak feministák, nem tömörültek külön csoportba, hogy így keressék az érvényesülés lehetőségeit. Férfi kollégáikkal együtt dolgoztak, elszántan próbálták megtalálni saját hangjukat, amelyek – nem feltétlenül tudatosan - saját női létük megélésének egyéni módjai.

Közös bennük, hogy női művészekként olyan korszakban alkottak, amikor még nem volt feminista művészetkritika, sem erre épülő művészeti mozgalom, ezért inkább az egyénileg kialakított női nézőpont tudatos vagy tudattalan megnyilvánulásaival lehet számolni, amely az általános műfajokban, mint például a tájábrázolás is tetten érhető. Leginkább persze az önarcképekben, portrékban, emberábrázolásokban, melyek sajátos jellemzőik révén egyúttal számvetéseknek is tekinthetők - tette hozzá Kopócsy Anna.

A kiállítás monografikus és tematikus rendezésben mutatja be az anyagot. A mintegy száz festményt, grafikát felvonultató tárlat január 12-ig látható a MűvészetMalomban.

Fotóillusztráció: Modok Mária: Szentendrei tetők és falak (részlet), 1940-es évek, olaj, vászon, 59x45 cm.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 16:00, szombat | Belföld

Baleset-tűz

Meghalt egy ember egy dombóvári háztűzben

2024. Május 18. 11:00, szombat | Sport

RÖVIDHÍR!

3x3-as olimpiai selejtező - Győzött a férfi válogatott, szombaton dől el a továbbjutás

2024. Május 18. 11:00, szombat | Életmód

Kormány-egészség

Hornung Ágnes: ismét támogatásra pályázhatnak az 1-es típusú diabétesszel foglalkozó civil szervezetek

2024. Május 18. 09:24, szombat | Külföld

Voks 24 - Volt, amikor egy EP-mandátumhoz 116 ezer szavazat is elég volt

Az eddigi legmagasabb európai parlamenti (EP-) választási részvételnél, 2019-ben, csaknem 174 ezer szavazatra volt szükség ahhoz, hogy egy európai parlamenti (EP-) lista átlépje Magyarországon az 5 százalékos küszöböt