Városlista
2024. április 30, kedd - Katalin, Kitti

Hírek

2015. Január 05. 14:58, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy újonnan azonosított békafaj Indonéziában: a többi békával ellentétben a Limnonectes larvaepartus nem petéket rak, vagy kisbékákat hoz a világra, hanem ebihalakat szül.

A Bandungi Műegyetemen dolgozó Djoko Iskandar az 1990-es években fedezte fel a különleges kétéltűt, amelyet azonban csak most ismertek el önálló fajként. Az indonéziai Celebesz-szigetén élő béka már jó ideje a szakemberek kiemelt figyelmét élvezte, mivel gyanították róla, hogy egyedülálló módon szaporodik. A kutatók a Plos One című folyóiratban számoltak be elsőként a legfrissebb eredményeikről.
A Kaliforniai Egyetem (Berkeley) munkatársaként dolgozó Jim McGuire szemtanúja is volt egy szülésnek: a szakember azt hitte, hogy egy hím példányt tart a kezében, ám a következő pillanatban már ebihalak voltak a tenyerében - adta hírül a BBC News.
A világ mintegy hatezer békafajának szinte mindegyike külső megtermékenyítéssel szaporodik: a nőstény lerakja a petéit párzáskor, a hím pedig kiengedi a spermáját, hogy megtermékenyítse azokat. "Ez az új béka egyike annak a mindössze 10-12 fajnak, amely belső megtermékenyítéssel szaporodik, és azok közül is az egyetlen, amely ebihalakat hoz a világra és nem kisbékákat szül, vagy megtermékenyített petéket rak le" - mondta McGuire.
A szakemberek előtt egyelőre rejtély, hogy a hím miként termékenyíti meg a petéket a nőstényben, mivel a békáknak nincs "hagyományos" nemi szervük a sperma átadására. Két kaliforniai békafaj esetében péniszszerű "farok" végzi el ezt a feladatot, ám az új indonéziai fajnál nem találtak ehhez hasonló szervet a kutatók.
A szakemberek szerint a Limnonectes nemzetségnek akár 25 faja is élhet a szigeten, ám mostanáig mindössze négyet sikerült azonosítani és egyelőre nagyon keveset tudnak az állatokról.
"Új fajt felfedezni nem számít nagy ritkaságnak, újfajta szaporodási módra bukkanni azonban nagyon is az" - mondta Ben Tapley, a Zoológusok Londoni Társaságának (ZSL) munkatársa. "A kétéltűek körében több mint negyven ilyen mód létezik, de ez a mostani teljes mértékben egyedülálló" - tette hozzá a szakember.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 30. 13:36, kedd | Belföld

1,7 százalékkal nőtt a GDP

A bruttó hazai termék (GDP), a gazdaság teljesítménye 2024 első negyedévében 1,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden első becslése alapján.

2024. Április 30. 08:30, kedd | Belföld

MÁV-Volán: május 1-jén ünnepnapi menetrend szerint közlekednek a vonatok

Május elsején a vonatok az ünnepnapi menetrend szerint közlekednek, másnap már a megszokott munkanapi menetrend érvényes - tudatta a MÁV Zrt. kedden az MTI-vel.

2024. Április 30. 08:28, kedd | Belföld

Maruzsa Zoltán: cél a köznevelés digitalizációja

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hétfőn Szolnokon.

2024. Április 30. 08:26, kedd | Belföld

Agrárminiszter: a brüsszeli elit feláldozta az európai gazdálkodókat a környezetvédelem oltárán

A brüsszeli elit feláldozta az európai gazdálkodókat a környezetvédelem oltárán, tehát alapvető változásra van szükség az uniós mezőgazdasági politikában, ami csak a jelenlegi brüsszeli elit leváltásával érhető el