Városlista
2026. április 28, kedd - Valéria

Hírek

2011. November 08. 14:23, kedd | Belföld
Forrás: Orientpress.hu

Ígéretes gyógyszer a Huntington-kór kezelésére

Ígéretes gyógyszer a Huntington-kór kezelésére

A kutatók egy jelentésben tudatták a nyilvánossággal, hogy a pridopidin nevű hatóanyag az általuk elvégzett kísérletek során ígéretes kezelési alternatívának tűnt a Huntington-kórban szenvedő betegek számára.

Így ez a szer lehet az első, amellyel szinten tartható a progresszív mozgászavar.

A Huntington-kór egy genetikai betegség, amely következtében a páciens fokozatosan veszíti el kontrollját saját izmai felett - ennek oka a dopamin nevű vegyület szintjének instabilitása. Jelenleg egyetlen gyógyszer engedélyezett az állapot kezelésére, ez azonban csupán az önkéntelen mozgásokat kezeli, és nagyon súlyos mellékhatásai vannak - írja a The Lancet Neurology.

A klinikai vizsgálatok során azonban spanyol kutatók rátaláltak egy olyan szerre, amely jóval ígéretesebbnek tűnik. Ez a pridopidin, amelyet a vizsgálatok alatt a betegek 6 hónapon át szedtek. A szer ez idő alatt szabályozta a dopamintermelést, amelynek köszönhetően jelentős javulás volt megfigyelhető a szem és a kéz mozgásában, a testtartásban és az egyensúlyban, és csökkent a disztónia is.

A javulás ráadásul a gyógyszert szedő páciensek 70 százalékánál jelentős volt, ami már nagyon jó eredménynek számít, a mellékhatásokat pedig ugyanolyan mértékben tapasztalták, mint a kontrollcsoport tagjai, akik placebót kaptak 6 hónapon át. Az egyetlen negatívum, amelyet a kritikusok felhoztak, hogy a pridopidin sem a kór kiváltó okát kezeli.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 28. 16:00, kedd | Belföld

Meghalt Sebő Ferenc előadóművész, zeneszerző, a táncházmozgalom egyik elindítója

Hétfőn kora reggel elhunyt Sebő Ferenc előadóművész, zeneszerző, a táncházmozgalom egyik elindítója - erősítette meg a művész halálhírét Perger László, a Sebő-együttes tagja az MTI-nek.

2026. Április 28. 13:00, kedd | Belföld

Megalakult a Fidesz-frakció

Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé.

2026. Április 28. 10:00, kedd | Belföld

Magyar Péter: az Orbán-kormány hozzon döntést a NAV jogköreinek bővítéséről

Magyar Péter felszólította a leköszönő Orbán-kormányt, hogy szerdai ülésén döntsön arról: