Városlista
2025. június 14, szombat - Vazul

Hírek

2013. Január 15. 08:03, kedd | Helyi
Forrás: MTI/ MTI Fotó: Beliczay László

Grafikákon a doni áttörés - Paulovics László kiállítása Szentendrén

Grafikákon a doni áttörés - Paulovics László kiállítása Szentendrén

A doni áttörés 70. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás Paulovics László képzőművész grafikáiból az MH Altiszti Akadémián hétfőn Szentendrén, ahol bemutatták a Don-kanyar 1942-43 című kiadványt is.

A doni áttörés 70. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás D'43 címmel Paulovics László képzőművész grafikáiból az MH Altiszti Akadémián hétfőn Szentendrén, ahol bemutatták a Zrínyi Kiadó gondozásában most megjelent Don-kanyar 1942-43 című kiadványt is.

Az eseményt Hende Csaba honvédelmi miniszter, a kiállítás fővédnöke nyitotta meg többek között az alkotó, valamint Kántor Lajos Széchenyi-díjas műkritikus, Isaszegi János nyugállományú vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Nonprofit Kft. képviselője és Orosz Zoltán, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese társaságában.

A miniszter a kiállítást méltatva hangsúlyozta: a művészet közösséget teremt, aminek különös tétje van ezekben a napokban, amikor az egész ország együtt emlékezik a Don menti harcokban elesett hősökre (...), „s az emlékezésben is átélhetjük, hogy valóban összetartozunk”.

Paulovics László képeivel vállalkozott a pokoljárásra, s ezek a képek segítenek emlékezni és emlékeztetni mindarra, ami 1943-ban a Don mentén történt – tette hozzá.

Paulovics László festőművész kiemelte: számára is katarzist jelent az alkotásokat, a több mint 20 darabból álló sorozatot egyben látni.

Kántor Lajos az alkotót bemutatva hangsúlyozta: időszemléletének alakító eleme a magyar történelem és a magyar kultúra. Legnagyobb grafikai sorozata a D’43, amely mementó, tanúságtétel, „tusrajzain a tragikus véggel találkozunk”.

Isaszegi János a Hadtörténeti Múzeum és a HM további két intézménye közreműködésével létrejött, angol és magyar nyelven megjelent, A magyar királyi 2. honvéd hadsereg képes krónikája alcímet viselő albummal kapcsolatban kiemelte: a frissen megjelent „krónika” számos különlegességet kínál: képanyaga legnagyobb részben a Hadtörténeti Múzeum Fotóarchívumának eddig publikálatlan fotóanyagából került ki, a haditudósítói fotók mellett az amatőr felvételek a frontszolgálat mindennapjait mutatják be. A több mint 200 fényképfelvétel fejezetekbe, tematikusan és kisebb részben kronologikusan van elrendezve.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Június 13. 18:09, péntek | PR

Díszlövéssel indult útjára a labda a Szigetvári Gyógyfürdőben

amit nem más mint Salamon Ferenc a Szigetvári Zrínyi vár Várkapitánya indított

2025. Június 13. 09:58, péntek | PR

Pár ezer forinttal elkerülhető az anyagi csőd

kötelező kellék az utasbiztosítás