Városlista
2025. december 14, vasárnap - Szilárda

Hírek

2012. November 10. 08:12, szombat | Helyi
Forrás: MTI /fotó: cultura.hu

Jubileumi Márton-nap a Skanzenben

Jubileumi Márton-nap a Skanzenben

Márton-napi búcsú, fűszeres libaétkek, „libakóka” és madáretető-készítés, legényavatás, valamint falusi bál várja a látogatókat a hét végén a szentendrei Skanzen tizedik Márton-napi rendezvényén.

A téli üzemmódra való áttéréssel már csak szombaton és vasárnaponként látogatható a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a hétvégén azonban továbbra is bőséges programkínálattal és különleges rendezvényekkel várják a közönséget” – mondta Kecskés Noémi sajtóreferens pénteken az MTI-nek.

A múzeum tizedik éve eleveníti fel a jeles naphoz kapcsolódó szokásokat, amelyek egykor a falusi élet természetes részét képezték. Szent Márton és a ludak kapcsolatára több magyarázat is létezik, az egyik legelterjedtebb legenda szerint Szent Márton a ludak óljába bújt, hogy püspökké választása elől kitérjen, a ludak gágogása azonban elárulta rejtekhelyét.

November 11-én, Márton-napon országszerte lakomákat rendeztek, hogy egész esztendőben bőven ehessenek, ihassanak, és erre a napra általában megforrt az újbor is. A mondás szerint „a bornak Szent Márton a bírája”, és úgy tartották, minél többet isznak, annál erősebbek, egészségesebbek lesznek – magyarázta a múzeum munkatársa, aki az ínyenceknek erre a hétvégére fűszerekkel megbolondított rucakását és libaburgert ajánl.

A skanzenbeli program kiemelt eleme a Márton-napi búcsú. Az egykori búcsúk hangulatát a Lajta Néptáncegyüttes idézi fel, a látogatók legényavatáson, zenés felvonuláson és bálon is részt vehetnek.

A gyerekek az ősszel és a libákkal kapcsolatos kézműves foglalkozásokon egyebek között madáretetőt, kenőtollat, „libakókát” készíthetnek, míg egy pajtában táncház vár mindenkit: szombaton a Muzsikás együttes, vasárnap a Poros Zenekar húzza a talpalávalót.

A rendezvény keretében ezúttal az énekesmadarak téli gondozásához és etetéséhez kaphatnak hasznos tanácsokat az érdeklődők a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi

Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád

Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.

2025. December 13. 07:10, szombat | Bulvár

Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai nőnél

Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai fiatal nőnél, további három lepragyanús társa pedig még megfigyelés alatt áll - közölte pénteken a Maszol.ro kolozsvári hírportál.

2025. December 13. 07:10, szombat | Külföld

Ukrajnai háború - Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását

2025. December 13. 07:09, szombat | Belföld

NAV: év végéig érdemes a kisvállalati adót választani

Jövőre még több cég választhatja a kisvállalati adót (kiva), ugyanis megduplázódik a belépési határ.