Hírek
2026. Február 25. 11:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Kamatdöntés - A monetáris tanács 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb - jelentette be a jegybank kedden.
Az egynapos (O/N) betéti kamat 5,25 százalékra, a kamatfolyosó felső széle, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,25 százalékra csökkent.
A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak.
A legutóbbi, januári kamatdöntő ülésen a testület még egyhangúlag az alapkamat tartására szavazott.
Az MNB honlapján a döntést követően közzétett indoklás szerint a pénzügyi piac stabilitása és a kedvező inflációs alapfolyamatok tették lehetővé a kamatkondíciók óvatos mérséklését. A geopolitikai és kereskedelmi feszültségek közepette az infláció világszerte mérséklődik, az euroövezetben az Európai Központi Bank céljának közelébe került. Piaci és elemzői várakozások alapján a kamatkörnyezet hosszabb távon mérséklődhet.
A közleményben felidézték, hogy Magyarországon az infláció 2,1 százalékra, a maginfláció 2,7 százalékra mérséklődött az előző hónapban. Az árdinamika mérséklődéséhez az iparcikkeken kívül minden fő termékkör hozzájárult, a piaci szolgáltatások januári átárazása idén volt a legalacsonyabb az elmúlt évekkel összevetve. A visszafogott év eleji árváltozások a jegybanki előrejelzéssel összhangban alakultak, a vállalati várakozások dinamikát jeleznek előre, a lakossági inflációs várakozások stagnáltak.
A külső költségkörnyezet általános javulása támogatja a dezinflációt, akárcsak a forinterősödés megjelenése a beszerzési árakban. 2026-ban a reálbérek emelkedése és a háztartásoknak nyújtott kormányzati jövedelemnövelő intézkedések támogatják a fogyasztást. A felvevőpiacok fokozatos élénkülése mellett az elmúlt évek kapacitásbővítő beruházási projektjei is támogatják az ipari export bővülését. A folyó fizetési mérleg többlete éves átlagban tartósan a GDP 2 százaléka körül alakul
- írták.
Az MNB előrejelzése szerint az áremelkedés üteme a következő néhány hónapban is a 3 százalékos cél alatt alakul, majd átmenetileg a toleranciasáv felső széle közelébe kerülhet. A fenntartható árstabilitást továbbra is 2027 második felére várják. Az inflációs kilátásokat kiegyensúlyozott kockázatok övezik, a devizapiac stabilitásának fenntartása kulcsfontosságú az inflációs várakozások mérséklésében. A jegybank továbbra is pozitív reálkamatot biztosít az inflációs cél fenntartható elérése érdekében - tették hozzá.
A monetáris tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. A kilátásokat övező kockázatok továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé, az árstabilitás szigorú monetáris kondíciók mellett érhető el. A beérkező makrogazdasági adatok és a pénzügyi piaci fejlemények inflációs kilátásokra gyakorolt hatásait folyamatosan értékelik, ezek alapján körültekintően és adatvezérelten, ülésről ülésre döntenek az alapkamat mértékéről - olvasható az indoklásban.
A jegybanki alapkamat legutóbb 2024 szeptemberében változott, akkor ugyancsak 25 bázispontos csökkentésről határoztak a tanácstagok.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 16. 14:00, csütörtök | Belföld
Az euró bevezetéséről is egyeztetett a Tisza szakértője és Varga Mihály
Varga Mihály jegybankelnök meghívására bemutatkozó találkozóra ment a Magyar Nemzeti Bankba (MNB) Kármán András, a Tisza Párt költségvetési és adópolitikai szakértője.
2026. Április 16. 14:00, csütörtök | Belföld
Ásványolaj szövetség: 11,3 százalékkal nőtt a magyarországi üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben
2026. Április 16. 09:00, csütörtök | Belföld
NAV: éjfélkor lejár a gépjárműadó befizetésének határideje
Szerda éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje. Még mintegy egymillió autós nem rendezte gépjárműadóját - figyelmeztetett kora reggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. Április 16. 07:04, csütörtök | Belföld
Magyar Péter lemondásra szólította fel a köztársasági elnököt
Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője lemondásra szólította fel Sulyok Tamás köztársasági elnököt szerdán, kettejük megbeszélésén. Az államfő a Tisza Párt vezetőjének elmondása szerint jelezte: \"megfontolja a felvetést\".
