Hírek
2015. Január 21. 06:00, szerda |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Kell-e fizetni tartásdíjat, ha valaki lemond gyermekéről?

Kell-e fizetni tartásdíjat, ha valaki lemond gyermekéről? Ebben a kérdésben kért segítséget az onlinejogsebesz.hu szakértőitől egy olvasó. A választ ezúttal is jogász adja meg.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Egy nő ismerősöm nevében szeretnék segítséget kérni. Elváltak, mindkét félnek új családja van. Közös lányuk az apánál került elhelyezésre. Az anya 2011 január óta nem tudott fizetni gyermektartásdíjat, amit az apa részére az állam megelőlegezett. Most részletekben törleszti adók módjára történő behajtása címen. Az anya jelenleg egy 2 éves fiúval van otthon gyesen. Albérletben élnek, jövedelmük épp a megélhetésre elég. A kérdései a következők lennének: Ha az anyuka lemond a lányáról, abban az esetben is ki kell fizetnie az elmaradott, és az állam által megelőlegezett gyermektartásdíjat? Valamint, ha lemond a gyermekről, akkor az anyai nagyszülők láthatási joga így életben marad? Esetleg lenne erre valami más megoldás is, mert végső elkeseredésében nem tudja mi tévő legyen. A lánya láthatását sem szeretné elveszíteni, de a vele élő fiút is fel kell nevelnie. Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel..
2014. 11. 12.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Őszintén szólva nem értem, hogy mit ért a gyermekről való lemondás alatt. Ha a gyermek az apánál került elhelyezésre, akkor tulajdonképpen már “lemondott” róla. Az a szülő, akinél a gyermek elhelyezésre került, pedig tartásdíjra jogosult. A láthatásnak és a tartásdíj fizetési kötelezettségnek pedig semmi köze egymáshoz.
Az állam által megelőlegezett tartásdíjat meg kell fizetni.
A kérdésre nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Lendvai Zsuzsa ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 13. 09:27, szombat | Belföld
Ejtőernyős gyakorlattal folytatódott az Adaptive Hussars 2025
Ejtőernyős ugrást hajtottak végre a Különleges Műveleti Parancsnokság katonái pénteken a Várpalota határában lévő nullponti lő- és gyakorlótéren.
2025. Szeptember 13. 09:26, szombat | Belföld
Lázár János részletes, szigorú és őszinte vizsgálatot kért a magyarkúti vonatbaleset ügyében
Minden részletre kiterjedő, \"szigorú és őszinte vizsgálatot\" kért a MÁV vezetésétől a Magyarkút megállónál péntek reggel történt vonatbaleset ügyében az építési és közlekedési miniszter.
2025. Szeptember 13. 09:24, szombat | Belföld
Orbán Viktor: a háborús fenyegetettség közvetlen
A Lengyelországot ért szerdai dróntámadás példázata annak, milyen veszélyes körülmények között élünk nap mint nap, a háborús fenyegetettség közvetlen
2025. Szeptember 12. 07:23, péntek | Belföld
Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály
A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.