Városlista
2025. április 27, vasárnap - Zita

Hírek

2016. Október 11. 11:00, kedd | Helyi
Forrás: Szentendre Önkormányzata

Lajta Monitor Múzeumhajó Szentendrén

Lajta Monitor Múzeumhajó Szentendrén

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány, valamint a Mahart PassNave Kft. összefogásának köszönhetően, október 13. és november 12. között Szentendrén lesz látogatható a hadihajó.

Ez idő alatt a diákcsoportok ingyenesen látogathatják a Lajta Monitor hadihajót!

Az 1871-ben épült ún. „monitor” típusú, első világháborús hadihajó a 7 fennmaradt hajó egyike, így annak megtekintése rendkívüli élmény gyermeknek és a felnőttnek egyaránt. Iskolások számára egyedülálló lehetőség lesz a hadihajó és a hozzá kapcsolódó tablókiállítás megtekintése. Tervezett látogatási idő: október 13-november 12. között, hétfőtől péntekig, 10-16 óráig. A hajó a Szentendrei régi MAHART hajóállomáson (Szentendre, Czóbel sétány 6. (útvonal: 11-es út, Ady Endre út, Sziget utca, Czóbel sétány 6.) látható majd.

A Lajta monitorhajót 1871. május 17-én bocsátották vízre Angyalföld és Újpest határában, és 1876. december 8-án esett át a tűzkeresztségen, amikor testvérhajójával együtt tűzpárbajt vívtak az akkor még török kézben lévő Belgrádi erőddel. A hajó több alkalommal került bevetésre az első világháború időszakában: 46 évig, 1872. március 5-től 1918. április 10-ig LEITHA néven az Osztrák-Magyar Monarchia dunai hadiflottájában szolgált. Ebben a minőségében 1878-ban részt vett Bosznia elfoglalásában, majd az I. világháború Száva menti, belgrádi és Al-dunai harcaiban. 1918 áprilisában szerelték le. Az 1920-as évektől 1994-ig több mint 70 éven át a folyami kavicskotrásban elevátorhajóként látták hasznát.

Fotó: lajtamonitor.hu

Ha érdekelnek a hasonló tartalmú cikkek, lájkold a Facebook oldalunkat: Infováros Szentendre ... és ne felejtsd el a cikket megosztani az ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák azt.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Április 27. 08:56, vasárnap | Belföld

Megjelenik a kínai Chery autómárka a magyar piacon

Megjelenik a Chery autómárka Magyarországon, a vezérképviseleti feladatokról a Grand Automotive vállalattal kötött megállapodást a kínai Chery Automobile - közölte a magyar társaság az MTI-vel.

2025. Április 27. 08:51, vasárnap | Belföld

Donald Trump Jr: Orbán Viktor és Donald Trump bizalmon alapuló kapcsolata jó alap a gazdasági kapcsolatok erősítésére

Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Donald Trump közötti jó személyes viszony, bizalmon alapuló kapcsolata jó alapot szolgálhat a gazdasági kapcsolatok erősítésére

2025. Április 27. 08:50, vasárnap | Belföld

Meteorológia: csaknem 17 Celsius-fokos eltérés volt pénteken az ország kelet és nyugati része között

Csaknem 17 Celsius-fokos különbség volt pénteken az ország keleti és nyugati részeinek csúcshőmérséklete között - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.