Hírek
2015. Január 07. 06:00, szerda |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Lakáseladás a közvetítő iroda kikerülésével? – Jogos kérdés

Ingatlanirodán keresztül jelentkezett egy vevő egy meghirdetett lakásra, de végül a vásárló kikerülni az ingatlanos céget a jutalékfizetés kikerülése miatt. Mit tegyen a tulajdonos? Erre válaszol az onlinejogsebesz.hu.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Egy lakást próbálok eladni, több közvetítőnél is bent van (kizárólagosság nélkül), és magam is hirdetem internetes portálokon. Jelentkezett egy vevő, első ízben ingatlanirodán keresztül, később közvetlenül velem tárgyalt. Tett számomra elfogadható ajánlatot is, de ki akarja kerülni a közvetítőt, mondván, hogy nem írt alá megtekintési nyilatkozatot, összesen egyszer beszélt telefonon és egyszer személyesen az iroda emberével, ennek nincs nyoma, ezért ez úgy minősül, mintha köztük nem jött volna létre kapcsolat. Magam ezzel szkeptikus vagyok, attól tartok, ha eladom neki közvetlenül a lakást, a közvetítő cég rajtam fogja követelni a jutalékot, amit a vevő nem akar megfizetni. Köszönöm a választ.
2014. 11. 17.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Mindenképpen meg kell vizsgálni az ingatlanközvetítés tárgyában kötött megbízási szerződést, hogy a kikötött jutalék milyen feltételek teljesülése esetén jár az ingatlanközvetítőnek. A szerződések teljesítése során a feleket együttműködési és tájékoztatási kötelezettség terheli, ezért az adásvételi szerződés létrejöttéről a közvetítőt nyilvánvalóan tájékoztatni kell, ennek elmulasztása hátrányos jogkövetkezményekkel járhat. Másrészt az ingatlan eladása okot ad az ingatlanközvetítői megbízás megszüntetésére, amelyet kezdeményeznie kell, ennek elmulasztása szintén hátrányokkal járhat.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Balogh Krisztina ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 26. 10:08, szombat | Belföld
Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra
Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra
2025. Április 26. 10:08, szombat | Belföld
Varga Mihály: a tartós árstabilitás elérése áll a monetáris politika fókuszában
Az elmúlt hetekben fokozódó geopolitikai feszültségek növelték a globális kockázatokat -
2025. Április 26. 10:07, szombat | Belföld
Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor
2025. Április 26. 10:05, szombat | Belföld
Ferenc pápa búcsúztatása - Ma helyezik végső nyugalomra a katolikus egyházfőt
Ma helyezik végső nyugalomra Ferenc pápát, a gyászszertartás délelőtt 10 órakor kezdődik a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren.