Városlista
2024. május 5, vasárnap - Györgyi

Hírek

2014. December 31. 07:45, szerda | Helyi

Művészek emlékezete, tablókon - Vándorkiállítás a PMK-ban

Művészek emlékezete, tablókon - Vándorkiállítás a PMK-ban

Újból igazi kuriózum látható Szentendrén, a könyvtárban.

A könyvtár – a közvélekedéssel ellentétben – nem csak a könyvek tára! Szentendrén, a Pest Megyei Könyvtár előcsarnokában január 13-ig például Janikovszky Éva-emlékkiállítás látható, a kölcsönzőtérben pedig – Egy művészcsalád emlékezete címmel – kamarakiállítás tekinthető meg. Ez utóbbi zárásaképp január 29-én irodalmi, művészeti beszélgetés lesz az olvasóteremben a tablókon bemutatott alkotók, így Osvát Ernő, Szerb Antal, Bálint Endre életművéről.

Újból igazi kuriózum látható Szentendrén, a könyvtárban. Vándorkiállítás, mely három család egybefonódó történetét, az egymást követő generációk művész tagjait mutatja be – életrajzokkal, dokumentumokkal, fotókkal, valamint a műveikből vett idézetekkel.
A paravánokon megidézett írók, művészek: Osvát Ernő, a Nyugat legendás szerkesztője, Osvát Kálmán erdélyi folyóirat-szerkesztő, Bálint Aladár művészeti író, Bálint Endre festőművész, Bálint István költő és színművész, továbbá Szerb Antal író, irodalomtörténész. Mindnyájan jelentős művekkel gazdagították a magyar kultúrát, és szinte mindannyiuknak nehéz és tragikus sors jutott: öngyilkosság, súlyos betegség, munkatábor, emigráció.

Az anyagot Thuróczy Gergely irodalmi muzeológus, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa állította össze. A dokumentumok a PIM-ből és a Kassák Múzeumból származnak, valamint Szabó Zsolt kolozsvári művelődéstörténésznek és Kollár Bongolan Marianne-nak, néhai Bálint István feleségének köszönhetők. A kiállítás – amely a holokauszt-emlékév eseményeinek sorát gazdagította – korábban a tokaji írótáborban volt látható.

A tablókon szereplő személyek közül Szentendréhez elsősorban Bálint Endre kapcsolódott. A festő 1936-tól 1941-ig nyaranta Szentendrén és Szigetmonostoron dolgozott Vajda Lajossal, Korniss Dezsővel és barátaikkal: Ámos Imrével, Anna Margittal, Szántó Piroskával, Vajda Júliával. Életének, művészi pályakezdésének fontos színtere volt a város. Az akkor itt alkotó fiatal művészekről is szól két könyve, az Életrajzi törmelékek és a Hazugságok naplójából. Szántó Piroska Bálám szamara címmel megjelent írásai szintén sok érdekes adattal szolgálnak erről az időszakról. Bálint Endre festőként, grafikusként Vajda és Korniss művészeti örökségét folytatta. A háború utáni pár szabad évben – a Szentendréhez is köthető Európai Iskola egyik jeles képviselőjeként – leginkább szürrealista stílusban alkotott. 1957 és 1962 között Párizsban élt. Hazatérése után, ifjúkori élményeinek hatására ismét rendszeresen kijárt Szentendrére.

A kiállítás január végéig tekinthető meg a könyvtár kölcsönzőterében. Január 29-én, csütörtökön, 18 órai kezdettel finisszázst, kiállítászáró rendezvényt tartunk, melyen Mezey Katalin író és Thuróczy Gergely muzeológus beszélget a bemutatott alkotókról és a kiállítás keletkezésről.

Látogasson el hozzánk! Könyvekkel, folyóiratokkal, hanglemezekkel, filmekkel, valamint kisebb kiállításokkal és más színes programokkal várjuk 2015-ben is.

Művészek emlékezete, tablókon - Vándorkiállítás a PMK-ban

A Pest Megyei Könyvtár munkatársai

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 05. 06:00, vasárnap | Életmód

Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban

Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban, a néhány napos állat felcseperedését a látogatók is figyelemmel kísérhetik a kifutóban - közölte az intézmény közösségi oldalán szombaton.

2024. Május 05. 06:00, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 18. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki: