Városlista
2025. július 31, csütörtök - Oszkár

Hírek

2019. Március 18. 17:03, hétfő | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Rekordszámban vásároltunk a magyarok kártyákkal

Rekordszámban vásároltunk a magyarok kártyákkal

Nőtt a magyarországi kibocsátású betéti kártyák száma, ugyanakkor csökkent a hitelkártyák száma Magyarországon tavaly a negyedik negyedévben,

ugyanakkor az ügyfelek minden eddigi negyedévinél több, 209 millió belföldi vásárlást indítottak, 1547 milliárd forint értékben kártyákkal – tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn a honlapján.

2018 egészében a kártyás fizetések száma meghaladta a 765 milliót, 24 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban. Az MNB adatai szerint a vásárlások tavaly értékben is rekordra, 5450 milliárd forintra, 2017-hez képest 23 százalékkal nőttek.

A magyarországi kibocsátású fizetési kártyák száma 2018 utolsó negyedévében jelentősen, 190 ezerrel nőtt, ezzel megközelítette a 9,4 milliót.

A kártyákon belül a betéti kártyák csaknem 200 ezres növekedéséhez a hitelkártyák közel 12 ezres csökkenése társult - részletezte a jegybank.

Kiemelték: az érintőkártyák száma 2018 negyedik negyedévében több mint 251 ezerrel, így az év során összesen közel 844 ezerrel nőtt. Az érintőkártyák aránya az év végére az összes fizetési kártyán belül meghaladta a 79 százalékot.

A jegybank felhívta a figyelmet arra is, hogy a hagyományos tranzakciók átlagértéke mintegy 1,8-szerese - 11 857 forint - az érintéses fizetésekének, azaz a kisebb értékű vásárlások esetében nagyobb arányban fordul elő az érintéses technológia használata.

A forint számlák megközelítőleg 6,7 milliós száma szinte változatlan volt az év utolsó negyedévében, azonban a megtakarítási célú számlák 2016 óta tartó csökkenése megállt, számuk a negyedik negyedévben 3 ezerrel növekedett - hívta fel a figyelmet az MNB.

Az utolsó negyedévben az internetes vásárlási forgalom darabszámban mintegy 29 százalékkal, értékben pedig közel 26 százalékkal nőtt az előző év azonos negyedévéhez képest, azonban a teljes kártyás vásárlási forgalomnak ez csak kis részét - darabszámban 8, értékben pedig 12 százalékát - tette ki.

A kártyás készpénzfelvételek darabszáma 302 ezerrel 26,9 millióra csökkent az utolsó negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, azonban a felvett készpénz összértékben mintegy 7 százalékkal emelkedett.

A magyarországi szolgáltatóknál indított egyedi forintátutalások darabszáma megközelítőleg 64 milliót, összértéke pedig mintegy 173 ezer milliárd forintot tett ki 2018 negyedik negyedévében, ami 6, illetve 5 százalék növekedést jelent 2017 azonos időszakához viszonyítva.

Az MNB tájékoztatása szerint a harmadik negyedévben közel 16 ezer visszaélés történt kártyákkal, ami mintegy 60 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. A visszaélések zöme, mintegy 80 százaléka a kártya fizikai jelenlétét nem igénylő, főként internetes vásárlásokat érintette, azon belül pedig az esetek jóval több mint kétharmada a határon átnyúló forgalomhoz kapcsolódott.

Címkék: bankkártya

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 31. 07:47, csütörtök | Belföld

15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik

A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy szeptember 1-jétől 15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik

2025. Július 31. 07:46, csütörtök | Belföld

Százezernél többen kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat szeptemberben

A pótfelvételivel együtt százezernél többen kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat szeptemberben

2025. Július 31. 06:00, csütörtök | Belföld

Továbbra is változatlan feltételekkel érvényesíthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye

A négy vagy többgyermekes anyáknak 2020. január 1-je óta a kereső tevékenységből származó jövedelmük után nem kell szja-t fizetniük, ebben semmilyen változás nem történt.

2025. Július 30. 13:23, szerda | Belföld

Ma indul az új adategyeztetési kampány; a NAV ezúttal a hibás bevallásgyakoriságra figyelmeztet

A NAV ma értesíti azokat az adózókat, akik online számlaadat-szolgáltatásaik és pénztárgépadataik alapján 2025-ben átlépték az éves áfabevallásra vonatkozó értékhatárt, mégsem váltottak havi vagy negyedéves bevallásra.