Hírek
2012. Február 03. 08:04, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Őssejtek segíthetnek megérteni, ki miért reagál másként a hepatitis C-re

Tudósok azt mondják: a labortóriumi kutatások során őssejtekből létrehozott máj-szerű sejtek segíthetnek megérteni, miért reagál egyik ember másként a hepatitis C fertőzésre, mint a másik.
Nem világos ugyanis, néhány ember miért ellenálló a hepatitis C-re, míg mások miért hajlamosak elkapni a májgyulladást és szervi problémákat okozó betegséget.
Az emberek májsejtjeinek tanulmányozásából kiderülhet, hogy a genetika áll-e a különböző reakciók mögött. A májsejtekhez azonban nehéz hozzájutni, és körülményes azokat a laboratóriumi edényekben növeszteni.
Most amerikai kutatók egy olyan megoldást találtak, amely segítségével májszerű sejtek létrehozása lehetséges, indukált pluripotent őssejtekből (iPSC), melyeket inkább testszövetekből állítanak elő, mint embriókból. Ezeket a sejteket aztán meg lehet fertőzni a hepatitis C vírussal.
A hepatitis C-vel kapcsolatos kutatások mellett az új technika is segíthet a vírus elleni gyógymód megtalálásában - mondják kutatók. A beteg emberek szöveteit különböző gyógyszeres kezeléseknek vetik alá, és nézik a hatást, ezzel az orvosok személyre szabott gyógymódot tudnak majd előírni az adott beteg számára - írja a healthday.com.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 29. 07:42, kedd | Belföld
Orbán Viktor: a lehető legkorábbi időponttal kell számolni a jövő évi választások kapcsán
A lehető legkorábbi dátummal kell számolni a jövő évi parlamenti választásokra való felkészülés során - mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke hétfőn a Harcosok órája címmel frissen indult online műsorban.
2025. Július 29. 07:41, kedd | Belföld
Szijjártó Péter: az amerikai beruházások ellensúlyozzák az Európai Bizottság által okozott károkat
2025. Július 29. 07:37, kedd | Belföld
Ősszel élelmiszer-utalványt kapnak a nyugdíjasok
A kormány kihirdette a nyugdíjasok élelmiszer-utalványát biztosító rendeletet - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) hétfőn az MTI-vel.
2025. Július 29. 07:31, kedd | Belföld
Kettős fék rendszerrel mérsékelnék az ingatlanárak növekedését az Otthon Start Programban
A kabinet \"kettős fék\" rendszerrel tervezi megelőzni a szeptembertől induló, 3 százalékos hitelkamatot biztosító Otthon Start program ingatlanár-növelő kockázatait