Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2014. Február 04. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Tartanak a jövőtől a fiatalok

Tartanak a jövőtől a fiatalok

A magyar fiatalok öt legfőbb problémája – sorrendben – a bizonytalan jövő, a munkanélküliség, a létbizonytalanság, a céltalanság és a pénztelenség – derül ki a Kutatópont által vezetett Magyar Ifjúság 2012 kutatásból. A felmérés 15-29 évesekre reprezentatív mintán, 8 ezer fő megkérdezésével zajlott.

A négyévente elvégzett kutatás 2012-ben lehetőséget adott arra, hogy a fiatalok kifejtsék a véleményüket arról, mit éreznek korosztályuk legégetőbb problémájának. A felsoroltak között az egzisztenciális gondok és a jövő bizonytalanságára utaló félelmek vezetnek: markánsan kiemelkednek a létbizonytalansággal (22 százalék említette) a pénztelenséggel, az elszegényedéssel (16 százalék említette), valamint a munkanélküliséggel, elhelyezkedési nehézségekkel (25 százalék említette) összefüggő aggodalmak. „Az öt legégetőbb probléma közé nem került be a drog: ez a hatodik helyre csúszott, az alkohol pedig a tizedikre. A sorrendből jól látszik, hogy a fiatalok leginkább a jövőbeli boldogulásuk miatt aggódnak” – mondta Székely Levente, a Kutatópont kutatási igazgatója, a felmérés vezetője.

Szoros összefüggés mutatkozik az említett problémák és a kérdezettek lakóhelye között: a létbizonytalanság érzete a megyei jogú városokban érte el a legmagasabb értéket, a kilátástalan jövőtől leginkább a városban élők tartanak, míg a községekben élők számára a munkanélküliség jelenti a legnagyobb problémát. A fiatalok végzettsége alapján eltérés látszik a problémák megítélésében. Az egyetemisták körében kiugróan magas azok aránya, akik a céltalanságot és a munkanélküliséget azonosítják az ifjúság legégetőbb problémájaként, míg a drogok és az alkohol említése a legfeljebb 8 osztályt végzettek körében a legmagasabb. A létbizonytalanság említése a szakmunkásképző bizonyítvánnyal rendelkezők esetében kiugró.

A felmérés rávilágított arra is, hogy a gazdasági helyzet értékelésekor, mind a múltra, mind a jövőre vonatkozó megközelítésben döntően negatív válaszok vannak túlsúlyban a fiatalok körében. A válaszadók rendkívül negatívan értékelik az elmúlt 10 évben lezajlott gazdasági folyamatokat. A megkérdezettek háromnegyede úgy válaszolt, hogy a helyzet – szerintük – romlott, miközben minden tizedik fiatal érezte úgy, hogy nem változott, és csupán minden századik válaszolta azt, hogy a gazdasági helyzet javult.

A fiatalok, mind a gazdasági, mind a saját életszínvonaluk jövőbeni alakulására vonatkozóan is borúlátóak: 58 százalékuk szerint a gazdaság teljesítménye romlani fog, 18 százalékuk szerint nem változik, és alig 7 százalékuk vár javulást. A saját családjuk anyagi helyzetéről 51 százalék vélekedik negatívan, 23 százalék szerint nem változik, míg 9 százalékuk szerint a helyzet javulni fog. Figyelemre méltó azonban, hogy a jelenlegi életszínvonalával a megkérdezett fiatalok csupán 17 százaléka elégedetlen, 39 százalékuk bizonytalan, míg 44 százalékuk elégedett – derül ki a Magyar Ifjúság 2012 kutatásból.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 17. 19:25, péntek | Belföld

Gyorsabb mobilinternet öt nagyvárosban a Vodafone folyamatos hálózatfejlesztésének köszönhetően

A szolgáltató országos hálózatfejlesztési programja újabb mérföldkőhöz érkezett.

2024. Május 17. 19:25, péntek | Belföld

Gyorsabb mobilinternet öt nagyvárosban a Vodafone folyamatos hálózatfejlesztésének köszönhetően

A szolgáltató országos hálózatfejlesztési programja újabb mérföldkőhöz érkezett.

2024. Május 17. 18:41, péntek | Belföld

GVH: számos ponton módosít a Viber hatósági eljárás miatt

Számos ponton módosít a Viber internetalapú üzenetküldő szolgáltatás a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának köszönhetően - közölte a hatóság pénteken az MTI-vel

2024. Május 17. 14:40, péntek | Belföld

KSH: a benzin 12, a dízel 1 forinttal olcsóbb a szomszédos országok átlagánál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 609 forint volt, ami megegyezik a régiós átlagértékkel. A szomszédos országokban az átlagár 621 forint volt.