Városlista
2026. április 30, csütörtök - Katalin, Kitti

Hírek

2016. December 06. 09:00, kedd | Helyi
Forrás: Kultúra.hu

Utak kiállítás a MANK-ban

Utak kiállítás a MANK-ban

December 7-én 17 órakor Utak címmel kiállítás nyílik a szentendrei MANK Galériában.

A szülőföldnek, a magyar területek összekötésének és a közelünkben élő magyarsággal való együttgondolkodásnak, együttmunkálkodásnak a képzőművészeti szimbóluma az a tárlat, amely december 7-én 17 órakor nyílik meg Utak címmel a MANK Galériában, Szentendrén. A december 23-ig látogatható kiállítás egy szeletét adja a kortárs magyar képzőművészetnek.

A tárlat a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) Képzőművészeti Tagozata, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) és a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galéria szervezésében született. „Az Utak valójában egy kiállítássorozat része, amelyet a MANK képzőművészeti szakosztálya indított el Dunaszerdahellyel közösen. Az idei már a negyedik tárlat. Egyúttal ez a harmadik alkalom, amikor a Dunaszerdahelyről visszaérkező anyagot Szentendrén is bemutatjuk” – fogalmazta meg Baky Péter festőművész, a kiállítás kurátora és a MAOE felügyelő bizottságának elnöke.

„Ez a tárlat a szülőföldnek, a magyar területek összekötésének és a közelünkben élő magyarsággal való együttgondolkodásnak, együttmunkálkodásnak a képzőművészeti szimbóluma, amelyet igyekszünk minden évben a kiállítás tematikájával és címével is alátámasztani. Ezért minden évben van egy tematikus kiírás, amelyet a dunaszerdahelyi kapcsolatra építünk, így került már középpontba a szülőföld, a Duna, idén pedig az utak kapják a főszerepet, ahogy azt a cím is mutatja” – hangsúlyozta Baky Péter. Hozzátéve: az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából az idei művek nagy része áttételesen és direkt módon utal a forradalmi eseményekre, eszmére is.

„Körülbelül 70 művészt hívok meg minden évben, akik közül 50-55 alkotó él is a meghívással. Vannak köztük fiatal, feltörekvő képzőművészek és ismert, már befutott kollégák egyaránt. A programsorozattal az indulásától fogva célunk volt, hogy teret adjunk a dunaszerdahelyi és a szentendrei művészek közös bemutatkozásának, de az ország minden pontjáról – Szigetszentmiklósról, Balatonkeneséről is – hívok meg alkotókat” – mondta el a kurátor, aki a december 7-ei megnyitón is köszöntőt mond majd. „Arról az összetartozásról fogok beszélni, amely már évek óta együtt tartja a társaság magját. Arról az alázatról, művészethez való hozzáállásról, amelyet ezek a képzőművészeti alkotók képviselnek a kiállítássorozaton.”

Baky Péter kiemelte: „minden évben igyekszünk frissíteni a meghívottak listáját, hogy számos fiatal alkotónak is teret adjunk a bemutatkozásra. Ez olyan tárlat, ahol az érdeklődők a kortárs képzőművészet – festőművészet, szobrászművészet, grafikusművészet – egy-egy szeletével találkozhatnak. A kollégák minden egyes tematikára frissen, erővel és szeretettel reagálnak, ezért rendszerint kiváló alkotásokat küldenek a kiállításra.”

Az anyag novemberben már bemutatkozott Dunaszerdahelyen. A fogadtatással kapcsolatban a kurátor elárulta: „nagy sikere volt a tárlatnak. Jó a visszhangja a kiállítássorozatnak, a dunaszerdahelyi látogatók várják és szeretik a programot, a megnyitóra is sokan érkeztek.”

A MANK Galériában december 7-én nyílik meg a tárlat, melynek házigazdája Dr. Hóvári János, a MANK főigazgatója. Köszöntőt mond majd Aknay János Kossuth-díjas festőművész, a MAOE elnöke, valamint Baky Péter, aki már azt is elárulta, hogy a jövő évi tematika a Kapu lesz. Ezzel lezárnák ezt az ötéves időszakot, amelynek az volt a koncepciója, hogy a képzőművészet eszközeivel beszéljen a határ két oldalán élők összetartozásáról. Ezt követően új tematikát nyitnának.

Interjú: Wéber Anikó

Fotó: kultúra.hu

Ha érdekelnek a hasonló tartalmú cikkek, lájkold a Facebook oldalunkat: Infováros Szentendre ... és ne felejtsd el a cikket megosztani az ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák azt.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi

Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz

Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.

2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi

Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt

Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.

2026. Április 30. 07:25, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra - közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.