Hírek
2014. November 27. 07:36, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
Világháborús centenárium - Lövészárkok karácsonya: új kiállítás a Skanzenben
Ajándék a frontról címmel az első világháborútól az 1970-es évekig mutatja be a karácsonyt személyes tárgyakon és személyes visszaemlékezéseken keresztül péntektől a Skanzen új kiállítása.
Ajándék a frontról címmel az első világháborútól az 1970-es évekig mutatja be a karácsonyt személyes tárgyakon és személyes visszaemlékezéseken keresztül a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum legújabb, pénteken megnyíló időszaki kiállítása – mondta el az MTI-nek Nagyné Batári Zsuzsanna néprajzkutató, a tárlat kurátora.
A Skanzen munkatársa hozzátette: a rendhagyó kiállítás a fronton töltött karácsonyestéktől vezeti végig a látogatót a karácsonyfa és a karácsonyi ajándékozás elterjedésének történetén, régi képeslapokat és karácsonyfadíszeket vonultatva meséli el, hogyan változtak az évtizedek során a fára kerülő édességek. Nagyné Batári Zsuzsanna kiemelte: az első világháború kitörésének centenáriumához kapcsolódva a frontkarácsonyok - kiállításként eddig kevéssé feldolgozott - témájából indulnak ki.
A világháború idején a közös ezredekben a magyar katonák közül sokan életükben akkor láttak először karácsonyfát. A frontvonal mögött komoly közös karácsonyi ünnepségeket tartottak, még betlehemi játékot is előadtak.
A kiállítás bemutatja azt is, hogy a paraszti gyakorlatban, főként a 20. század első felében, milyen karácsonyi szokások voltak. A karácsonyfa-állítás a zöldág hagyományára épült – idézte fel a szakember -, a faállítást pótolták például feldíszített muskátlival, leánderrel, de a sodrófát, mángorlót is feldíszítették adott esetben, vagy fenyőgallyat tettek fazékba, vázába. Felhasználták a borókát is, de akár napraforgószárba fúrt lyukakba is tettek egy-két ágat.
A karácsonyfák mellett a 20. század elejének díszei és az édességek is megjelennek a kiállításon. Az ehető díszek voltak a legelterjedtebbek ebben az időszakban: az ostya, a mézeskalács, sütemények, az aszalt gyümölcsök felfűzve kerültek a fára vagy éppen pattogatott kukorica-füzér.
A kiállítás február végéig látható a Skanzen Galériában.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 09. 10:26, kedd | Helyi
Csajok Miniben…, de nem úgy!
Beszélgetés Buza Zsuzsa rallyversenyzővel az 59. Mecsek Rally előtt.
2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi
Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer
Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi
Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól
Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.
2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi
Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben
Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.






