Hírek
2013. Október 10. 09:20, csütörtök |
Helyi
Forrás: Lenger Varga Péter
Ismét vaddisznók garázdálkodnak Szentendrén

Ismét egyre gyakoribbá válnak a vaddisznók megjelenése Szentendrén, az erdőhöz közeli területeken. A szakemberek szerint leginkább a háztartási hulladékok csalogatják az állatokat, de sokan etetik őket. Felhívás!
Évente többször is szinte már megszokott jelenségnek számít, hogy az erdei állatok megjelennek a városban, elsősorban az erdőkhöz közeli kertekben. Mindezt tavasszal is kifejtették a Pilisi Parkerdő szakemberei.
Most ismét egyre gyakoribb vált a vaddisznók előfordulása Szentendre belterületén. Ennek oka, egyrészt, hogy közelebb költöztünk az erdőhöz és egyre több olyan közbeékelt erdős belterületi árok került a lakóövezetekbe, amelyek remek búvóhelyet biztosítanak a vaddisznók számára, másrészt az illegálisan kihelyezett háztartási hulladékok is vonzzák a táplálék után kutakodó állatokat, fejtette ki közleményben Szentendre címzetes főjegyzője.
„Sajnos sok esetben tapasztaljuk, hogy a lakosság egy része a zöldhulladékot, háztartási hulladékot az elhanyagolt árkokba, telkekre helyezi el, amivel tulajdonképpen odacsalogatják a vaddisznót. Ismerünk olyan eseteket is, amikor az ingatlantulajdonosok etetik a vaddisznókat, például azért, hogy megleshessék a csíkos kismalacokat a szomszédban” – tette hozzá Molnár Ildikó.
A Pilisi Parkerdő Zrt. a vadászterületén (külterületen) folyamatosan apasztja a vaddisznók számát, de mivel a belterület nem a vadászterület része, így ott vadászati tevékenységet nem végez. A belterületi vadelejtést speciális feladat, amelyet az illetékes rendőrhatóság engedélyez.
A főjegyző szerint a valódi megoldást közösen találhatjuk meg, ezért a szentendreiek segítségét kéri.
„Az erdő közelében élők sokat tehetnek a probléma kezelésének érdekében megfelelő kerítések építésével, az elhanyagolt telkeken a bozótosok felszámolásával, a területek lekaszálásával, rendbetételével. Fontos, hogy a vadat ideiglenes vagy állandó etetési tevékenységgel senki ne szoktassa belterületre, a kerti zöldhulladékot megfelelően kezeljék és ne az erdős, bokros, elhanyagolt területekre vigyék, mivel a hulladékkupacok alatt megjelenő rovarok, csigák, giliszták a vaddisznó táplálékául szolgál” – részletezte Molnár Ildikó.
A belterületen kárt okozó vadak speciális elejtéséhez, számuk apasztásához a hivatal szakembereket vesz igénybe, akik hamarosan meg is kezdik a munkát. Ezzel együtt, aki környezetében észlel vaddisznókat, az bejelentheti a pontos cím megjelöléssel a 26-300-407-es telefonszámú ügyfélszolgálaton.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 28. 07:51, csütörtök | Helyi
Bajnokok Ligája - Elindultak a budapesti döntő előkészületei
A Puskás Arénában lezajlott a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjének előkészületeit beindító első munkaértekezlet.
2025. Augusztus 17. 00:00, vasárnap | Helyi
Vida Beni ismét gokartban!
Augusztus közepén rendezték az RMC Hungary Gokart Országos Bajnokság IV. fordulóját, ezúttal Kecskeméten.
2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi
95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba
2025. Szeptember 13. 09:28, szombat | Kék hírek
A vezetés közbeni telefonhasználatot ellenőrzi a rendőrség az utakon
Keddtől országos közlekedésbiztonsági ellenőrzést tartanak Magyarország közútjain, a rendőrök elsősorban a vezetés közbeni telefonhasználatot figyelik